استلار

استلار پروتکل پرداختی بر اساس بلاک چین است که در سال ۲۰۱۴ توسط جویس کیم و جیرِد مک کالب، بنیان گذار Mr.Gox و یکی از بنیان گذاران ریپل، راه اندازی شد.

در ابتدا، هدف استلار تشکیل شبکه ای از موسسات کوچک مالی برای توسعه کشورها و خدمت رسانی به افرادی که دسترسی به خدمات بانکی ندارند، بود. بعد ها این هدف به تمرکز بر روی برقراری ارتباط بین شرکت های مالی مطرح و بلاک چین تغییر پیدا کرد.

ارز دیجیتال بومی استلار، لومنز (XLM)، چندین کاربرد در شبکه دارد. میتوان از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش ها استفاده کرد و می تواند نقش یک پل را داشته باشد که کاربران قادر میسازد بین چند ارز معامله انجام دهند. استلار همچنین از کاربران می خواهد که در تمام مواقع موجودی حداقلی از لومنز در حساب کاربری خود داشته باشند.

شبکه استلار در کنار بنیاد غیرانتفاعی توسعه استلار در جولای ۲۰۱۴ راه اندازی شد. این بنیاد، که توسط جیرد مک کالب و مدیرعامل Stripe پاتریک کالسون ایجاد شده بود، ۱۰۰ میلیارد لومنز اولیه را بین چندین گروه مختلف توزیع کرد، ۵۰ درصد به افرادی که از طریق لینک دعوت ثبت نام کرده بودند و با نرخ بین ۵۰ تا ۳۰۰ لومنز برای هر نفر، ۲۵ درصد به شرکای مختلف، ۲۰ درصد به صاحبان بیت کوین و XRP و ۵ درصد نیز برای مقاصد عملیاتی نزد خود این بنیاد ماند.

پس از توزیع ۱۰۰ میلیارد توکن لومنز اولیه، شبکه کوین های جدید را بدون هیچ هزینه ای و با نرخ ۱ درصد در سال به گردش اضافه می کند. در سال ۲۰۱۹، استلار مدیر سابق شرکت موزیلا، دِنِل دیکسون را که معروف به حمایت از بی طرفی اینترنت و کنترل اطلاعات شخصی میباشد، استخدام کرد. استلار با کسب و کارهای مختلفی در سراسر جهان مانند IBM و ICCI در آمریکا و Barclays و Deloitte در انگلستان، وارد همکاری شده است.

استلار چگونه کار می کند؟

انتشار و عرضه

بلاک چین استلار در کنار بنیاد غیرانتفاعی توسعه استلار در جولای ۲۰۱۴ راه اندازی شد. این بنیاد که توسط جیرد مگ کالب و پاتریک کولیسون افتتاح شد، ۱۰۰ میلیارد لومنز اولیه را بین چندین گروه توزیع کرد.

در سال ۲۰۱۸، شرکت کیف پول ارزهای دیجیتال بلاکچین با استلار به منظور توزیع ۱۲۵ میلیون دلار لومنز (حدود نیم میلیارد توکن) بین صاحبان کیف پولهای بلاک چین که برای ایردراپ ثبت نام کرده بودند، وارد همکاری شد.

طراحی شبکه و مدل امنیتی

استلار از مکانیزم اجماع اختصاصی خود، پروتکل اجماع استلار (CSP) که به وسیله دیوید مزیرس، پروفسور دانشگاه استنفورد، ابداع شده است، استفاده می کند. این سیستم متکی به اجرای نرم افزار توسط افراد (نودها) به منظور برقراری ارتباط از طریق اینترنت و همکاری بین شبکه ها میباشد.

مدل اعتماد در این شبکه به این شکل است که هر فردی که نرم افزار را اجرا می کند، وظیفه دارد چندین شرکت کننده مورد اعتماد را شناسایی کرده و قوانین رمزنگاری را که اجازه تایید تراکنش ها را می دهند، اعمال کند. هر فردی که نرم افزار را دانلود کند، موظف است نودها را براند، که می توانند هر هویتی داشته باشند، از بانک ها تا تا توسعه دهندگان، افراد و کسب و کارهایی که فقط می خواهند پول انتقال دهند.

سیاست پولی و اقتصاد ارز دیجیتال

پش از توزیع ۱۰۰ میلیارد توکن اولیه، کوین های جدید با نرخ ۱ درصد در سال بدون هیچ هزینه ای به چرخه اضافه می شوند.

پروتکل این لومنز ها را بصورت هفتگی بین اکانت هایی که به ۰.۵ درصد رای ها داده شده توسط اکانت های دیگر رسیده باشند، توزیع میکند. این مکانیزم تورمی به کاربران بسته به تعداد رای های گرفته شده، پاداش می دهد. برای مثال، اگر آدرسی ۵ درصد از رای را بگیرد، ۵ درصد از تورم آن هفته را دریافت خواهد کرد.

پردازش تراکنش

تمام تراکنش ها در شبکه استلار توسط بلاک چین انجام می شود و زمان متوسط بسته شدن دفترکل بین ۳ تا ۵ ثانیه می باشد.

کدنویسی

استلار پروژه ای متن باز می باشد که در ابتدا فورکی از ریپل بوده است. این شبکه برنامه های توسعه نرم افزاری بر پایه زبان های C++ جاوا اسکریپت، روبی، Go و CSS نیز دارد.

منبع : coindesk

Check Also

EOS

ارز دیجیتال EOS توکن بومی بلاک چین EOS است که با هدف تسهیل فعالیت کارآمد و مقیاس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *