فایل کوین چیست؟ معرفی کامل رمز ارز FIL و بلاک چین Filecoin


فایل کوین چیست

 

در این مطلب به معرفی فایل کوین ، رمز ارز FIL ، ساختار شبکه بلاک چین Filecoin ، آموزش استخراج ، روش‌های خرید و فروش و کیف پول این ارز دیجیتال می‌پردازیم.

از ابتدای سال ۲۰۰۹ که خلق بیت کوین منجر به آغاز انقلاب تمرکززدایی و استفاده از فناوری‌های دفتر کل توزیع شده خصوصا بلاک چین شد، پروژه‌های متنوعی با اهداف مختلف معرفی شدند. یکی از این پروژه‌ها فایل کوین بوده که هدف آن، غیر متمرکز کردن ذخیره سازی اطلاعات است. این پروژه بسیار امیدوارکننده و یکی از کارآمدترین شبکه‌های بلاک چینی محسوب می‌شود. در این مقاله با فایل کوین، رمز ارز FIL، ساز و کار و چگونگی کارکرد آن، استخراج و ماینینگ Filecoin، آموزش کیف پول ها و نحوه خرید و فروش این ارز دیجیتال به طور کامل آشنا می‌شویم.

این مقاله به بخش‌های مختلفی تقسیم شده است. برای دسترسی سریع به هریک از آن‌ها می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

 • مقدمه
 • فایل کوین چیست؟
 • عرضه اولیه (ICO) رمز ارز FIL
 • فایل کوین چگونه کار می‌کند؟
 • استخراج فایل کوین
 • خرید و فروش رمز ارز FIL
 • کیف پول فایل کوین
 • جمع بندی

مقدمه

جهان متمرکز مشکلات خاص خود را به همراه دارد. به عنوان مثال، تمرکزگرایی در قدرت منجر به دیکتاتوری و در اقتصاد، منجر به فساد می‌شود. منظور از متمرکز بودن این است که فرد یا افراد معدودی قدرت را در اختیار بگیرند. در حوزه فناوری و تکنولوژی نیز متمرکز بودن می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی از این قبیل شود.

بلاک چین را می‌توان یکی از فناوری‌های انقلابی در جهت تمرکززدایی (Decentralization) دانست. با استفاده از فناوری Blockchain، قدرت را می‌توان بین تمام اعضای جامعه شرکت‌کننده در آن توزیع کرد. در این حالت، تصمیمات دیگر بر عهده یک نفر یا نهاد خاص نخواهد بود و تمام اعضای شرکت‌کننده در یک سیستم بلاکچینی، حق تصمیم‌گیری خواهند داشت.

فایل کوین چیست (1)

بیت کوین اولین کاربرد فناوری بلاک چین بود که وسعت جهانی یافت. این ارز دیجیتال در پاسخ به بحران مالی سال ۲۰۰۸ که حاصل سیستم اقتصادی متمرکز فعلی بود و بسیاری از کشورها و افراد را گریبان‌گیر خود کرد، خلق شد. اما بیت کوین تنها کاربرد Blockchain نیست. علاوه بر اقتصاد و حوزه امور مالی و پول‌های فیات، بسیاری از سیستم‌های متمرکز فعلی را می‌توان با استفاده از فناوری بلاک چین به سمت غیر متمرکز شدن هدایت کرد.

یکی از بخش‌های متمرکز حوزه فناوری، صنعت ذخیره سازی اطلاعات است. بر اساس تخمین سی‌گیت (Seagate)، پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ حجم کل داده‌های موجود در جهان به ۱۷۵ زتابایت (هر زتابایت معادل ۱ میلیارد ترابایت است) برسد. اگرچه استفاده از سرویس‌های ابری منجر به تسهیل، افزایش سرعت، افزایش مقیاس پذیری و کاهش نسبی هزینه‌های مرتبط با ذخیره سازی داده و اطلاعات شده، اما این سرویس‌ها تا حدودی متمرکز هستند و این تمرکززدایی مشکلاتی را به دنبال دارد. به طور خاص، بهتر است بدانید اکنون ۳۱ درصد از کل حافظه‌های ابری دنیا، در اختیار وب سرویس‌های S3 آمازون (Amazon S3) است. کاربران استفاده کننده از سرویس‌های متمرکز باید ریسک هک شدن اطلاعات خود را بپذیرند. از طرفی، اطلاعات ذخیره شده کاربران روی این سرویس‌ها، جزء دارایی‌های ارائه دهنده سرویس محسوب می‌شود و هیچ تضمینی برای عدم استفاده تجاری از این داده‌ها وجود ندارد.

تصور کنید که بتوان با استفاده از فناوری‌های غیر متمرکز مانند بلاک چین، حوزه ذخیره سازی اطلاعات را نیز غیرمتمرکز کرد. این کاری است که فایل کوین انجام می‌دهد. در ادامه به معرفی کامل این پروژه انقلابی می‌پردازیم.

فایل کوین چیست؟

فایل کوین یکی از پروژه‌های مبتنی بر شبکه بلاک چین است که قصد بهبود حوزه ذخیره سازی اطلاعات از طریق غیر متمرکز کردن آن را دارد. ارز دیجیتال مورد استفاده در این شبکه بلاک چینی، رمز ارز FIL نام دارد. این پروژه توسط بنیاد پروتکل لبز (Protocol Labs) توسعه داده شده است. پروتکل لبز در سال ۲۰۱۴ توسط خوان بنت (Juan Benet)، دانشمند کامپیوتر ۳۲ ساله مکزیکی-آمریکایی، بنیان‌گذاری شد. بنت که دانش‌آموخته دانشگاه استنفورد است را می‌توان مغز متفکر پروژه Filecoin دانست.

فایل کوین (1)

به زبان ساده، فایل کوین محیطی برای خرید و فروش حافظه ذخیره سازی اطلاعات است، اما این شبکه با سیستم‌های سنتی تفاوت‌های فراوانی دارد. مهم‌ترین تفاوت، غیر متمرکز بودن شبکه Filecoin به سبب استفاده از تکنولوژی بلاک چین است. بر خلاف سیستم‌های متمرکز که شرکت‌های معدودی فضای ذخیره سازی را به کاربران می‌فروشند، در فایل کوین فروشنده‌‌ها نیز همان کاربران شبکه‌اند.

تصور کنید یک ترابایت حافظه در اختیار دارید که از آن استفاده نمی‌کنید. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از فایل کوین، حافظه خود را در اختیار شبکه قرار دهید. شبکه فایل کوین نیز این حافظه را به متقاضیان اختصاص می‌دهد و در ازای آن مبلغی را در قالب رمز ارز FIL از متقاضی دریافت و به ارائه دهنده حافظه می‌دهد. این مبلغ مستقیما به ارائه دهنده آن مقدار حافظه که شما هستید، تعلق می‌گیرد. بنابراین Filecoin را می‌توان یک شبکه بلاک چینی غیرمتمرکز متشکل از کاربرانی که قصد فروش و یا خرید حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات را دارند، در نظر گرفت. این حافظه می‌تواند برای نگهداری فایل‌های شخصی به صورت امن، ذخیره سازی پایگاه داده مربوط به یک وبسایت و … مورد استفاده قرار بگیرد. آنچه گفته شد، ساده‌ترین تعریف برای فایل کوین است. در بخش‌های بعدی با این شبکه بلاک چینی بیشتر آشنا می‌شویم.

IPFS چیست؟

IPFS مخفف عبارت Interplanetary File System به معنی سیستم پرونده (فایل) بین سیاره‌ای است. این سیستمِ غیر متمرکز و همتا به همتا، برای به اشتراک‌گذاری فایل بوده که هدف آن تغییر بنیادی روش توزیع و دسترسی به داده و اطلاعات است. IPFS را رقیب سیستم HTTP در نظر بگیرید. بر خلاف سیستم HTTP که برای دانلود یک فایل نیاز به اتصال به یک کامپیوتر و دریافت آن فایل است، در IPFS می‌توان فایل‌ها را به صورت چند بخشی به طور همزمان از چند کامپیوتر دریافت کرد. این ویژگی باعث می‌شود تا پهنای باند مورد استفاده به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد و توزیع بهینه فایل‌ها و داده‌های حجیم بدون تکثیر شدن (Duplication) امکان پذیر باشد.

filecoin-ipfs

با استفاده از IPFS، تمامی اطلاعات ذخیره شده را می‌توان در قالب یک بلاک نگهداری و دسترسی به آن بلاک را به ارائه یک اثر انگشت منحصربفرد به نام هش رمزنگاری شده (Cryptographic Hash) محدود کرد. بنابراین علاوه بر غیر متمرکز شدن اشتراک فایل از طریق IPFS، حریم خصوصی فایل‌ها نیز به طور گسترده‌ای حفظ می‌شود. از طرفی استفاده از این سیستم، مزایایی همچون نگهداری دائمی فایل‌ها را به همراه دارد.

IPFS برای پذیرش گسترده و گرفتن جای HTTP، نیاز به یک لایه مشوق دارد تا کاربران را تشویق به استفاده از این سیستم کند. فایل کوین دقیقا به همین منظور توسعه داده شده است. کاربران در ازای شرکت در شبکه بلاک چین Filecoin، پاداش دریافت می‌کنند و این اتفاق می‌تواند منجر به پذیرش بیشتر سیستم IPFS شود.

عرضه اولیه (ICO) رمز ارز FIL

رمز ارز FIL، توکن مورد استفاده در شبکه فایل کوین است. عرضه اولیه سکه این توکن در سال ۲۰۱۷ انجام شد و یکی از موفق‌ترین ICOهای تاریخ ارزهای دیجیتال بود و طی آن ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه به پروژه جذب شد. جالب است بدانید که عرضه اولیه عمومی Filecoin فقط یک ساعت طول کشید!

عرضه اولیه خصوصی فایل کوین برای سرمایه‌گذاران تحت قوانین آمریکا انجام شد. بر این اساس، فقط اشخاصی که دارای حداقل درآمد ۲۰۰ هزار دلار و یا سرمایه ۱ میلیون دلاری بودند، توانستند در عرضه اولیه خصوصی Filecoin شرکت کنند. وینکل‌واس کپیتال (Winklevoss Captial)، ژون فاند (June Fund)، زی‌کی کپیتال (zK Capital) و سرمایه‌گذاری خطرپذیر یونیک اسکوئر (Unique Square)، از جمله سرمایه‌گذاران خصوصی مطرح فایل کوین بودند.

قیمت اختصاص یافته برای هر واحد رمز ارز FIL در عرضه اولیه متغیر بود. تا زمانی که مقدار کل سرمایه جذب شده از طریق عرضه اولیه کمتر از ۴۰ میلیون دلار بود، هر واحد از این توکن به قیمت ۰.۷۵ دلار فروش رفت. با عبور کل سرمایه جذب شده از مقدار ۴۰ میلیون دلار، قیمت به صورت خطی افزایش پیدا کرد. در تصویر زیر، نمودار نسبت قیمت هر واحد رمز ارز FIL در عرضه اولیه به کل سرمایه جذب شده را مشاهده می‌کنید:

fil-ico-1 (1)

نحوه تخصیص رمز ارز FIL

همانند بیت کوین، تعداد توکن‌های فایل کوین نیز محدود است و حداکثر ۲ میلیارد واحد رمزارز FIL وجود خواهد داشت. از این مقدار، ۱۰ درصد معادل ۲۰۰ میلیون واحد رمز ارز FIL به عرضه اولیه تخصیص یافت. ۵ درصد از کل مقدار توکن‌های FIL به بنیاد فایل کوین برای برنامه‌های بلند مدت شامل گسترش شبکه، همکاری‌ها، آموزش و … تعلق دارد. ۱۰ درصد از رمز ارزهای FIL نیز به بنیاد پروتکل لبز به منظور تحقیق و توسعه شبکه Filecoin، بازاریابی، توسعه بازار و … تخصیص یافته است. ۷۰ درصد باقی مانده در طول زمان بین ماینرهای این شبکه توزیع خواهد شد.

fil-ico-2 (1)

زمان بندی آزادسازی رمز ارز FIL

نحوه آزادسازی توکن FIL برای هر گروه متفاوت است. ۱۰۰ میلیون واحد رمز ارز FIL که در اختیار بنیاد فایل کوین است، طی ۶ سال از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی و به صورت خطی آزاد خواهد شد. ۳۰۰ میلیون واحد توکن متعلق به پروتکل لبز نیز همانند بنیاد Filecoin، در یک برنامه زمانی خطی ۶ ساله از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی فایل کوین آزاد خواهد شد.

آزادسازی توکن‌های عرضه شده در ICO بسته به تخفیف دریافتی متفاوت بوده و به صورت زیر است:

 • بدون تخفیف: آزادسازی در قالب برنامه زمانی خطی ۶ ماهه از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی
 • تخفیف ۷.۵ درصدی: آزادسازی در قالب برنامه زمانی خطی ۱ ساله از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی
 • تخفیف ۱۵ درصدی: آزادسازی در قالب برنامه زمانی خطی ۲ ساله از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی
 • تخفیف ۲۰ درصدی: آزادسازی در قالب برنامه زمانی خطی ۳ ساله از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی

قابل ذکر است که هاوینگ فایل کوین ۶ ساله است و پاداش ماینرها، هر ۶ سال یک بار نصف خواهد شد. در تصویر زیر، نمودار زمانی توزیع توکن‌ها را مشاهده می‌نمایید:

fil-ico-3

فایل کوین چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی، کاربران در شبکه فایل کوین به سه دسته تقسیم می‌شوند: مشتریان (Clients)، ماینرهای ذخیره سازی (Storage Miners) و ماینرهای بازیابی (Retrieval Miners).

مشتریان به دنبال ذخیره سازی اطلاعات خود روی بلاک چین فایل کوین و پرداخت هزینه در قبال آن هستند. آن‌ها می‌توانند از بین ارائه دهندگان حافظه، گزینه و یا گزینه‌های مدنظر خود را انتخاب کنند. در صورتی که مقصود ذخیره اطلاعات به صورت محرمانه باشد، آن‌ها باید قبل از ارسال اطلاعات خود به ارائه دهندگان حافظه، آن را رمزنگاری کنند.

ماینرهای ذخیره سازی همان ارائه دهندگان حافظه هستند که در ازای ذخیره سازی اطلاعات مشتریان، پاداش دریافت می‌کنند. هر ماینر ذخیره سازی قادر به تغییر میزان فضای ذخیره سازی خود در شبکه فایل کوین است. پس از توافق مشتری و ماینر ذخیره سازی، ماینر باید به طور مداوم اثبات ذخیره داده‌ها را ارائه دهد. تمام افراد با نگاه به اثبات‌های ارائه شده توسط ماینر، می‌توانند نسبت به قابل اعتماد بودن حافظه ذخیره سازی اطمینان حاصل کنند.

ماینرهای بازیابی در صورت درخواست مشتری، اطلاعات را به او ارائه می‌دهند. آن‌ها می‌توانند اطلاعات را چه از مشتریان و چه از ماینرهای ذخیره سازی دریافت کنند. داده‌های یک مشتری می‌تواند به صورت بخش‌های کوچک بین ماینرهای بازیابی تقسیم شود و برای این منظور، مشتری موظف به پرداخت مقداری رمز ارز FIL به ماینر است. ماینرهای بازیابی می‌توانند به عنوان ماینر ذخیره سازی نیز در شبکه فایل کوین فعالیت کنند.

در نهایت، شبکه فایل کوین نشان دهنده تمامی گره‌های معتبر متشکل از مشتریان و ماینرها است. این گره‌ها ضمن تعامل و تبادل با یکدیگر، فضای ذخیره‌سازی موجود را شمارش، اثبات‌های ذخیره‌سازی را بررسی و اشکالات داده‌ها را اصلاح می‌کنند.

علاوه بر سه جزء اساسی فوق الذکر در شبکه فایل کوین، در ادامه با سایر اصطلاحات این شبکه و عملکرد آن‌ها آشنا می‌شویم:

قطعات (Pieces): “قطعه” بخشی از داده‌هایی است که مشتری در شبکه فایل کوین به صورت غیر متمرکز ذخیره سازی می‌کند. به عنوان مثال، یک فایل می‌تواند به ۱۰ “قطعه” تقسیم شود و هر قطعه به صورت مجزا روی حافظه تعدادی از ماینرهای ذخیره سازی ذخیره شود.

سکتورها (Sectors): “سکتور” بخشی از فضای دیسک است که یک ماینر ذخیره سازی در اختیار شبکه قرار می‌دهد. سکتور را می‌توان به عنوان یک شناسه منحصر به فرد تصور کرد که با قسمت خاصی از فضای دیسک یک ماینر ذخیره سازی در ارتباط است. ماینرها “قطعات” مشتریان خود را روی سکتورهای مختلف ذخیره می‌کنند و به ازای آن، رمز ارز FIL دریافت می‌کنند. در حال حاضر، هر سکتور معادل ۳۲ گیگابایت است.

جدول تخصیص (Allocation Table): جدول تخصیص شامل اطلاعات مربوط به قطعات و سکتورها است. به عبارتی، با استفاده از جدول تخصیص می‌توان دریافت که کدام قطعه در کدام سکتورها ذخیره شده است.جدول تخصیص با گذشت هر بلاک از شبکه فایل کوین به‌روزرسانی می‌شود و ریشه مرکل (Merkle Root) مرتبط با آن در آخرین بلاک ذخیره می‌گردد. در عمل، جدول تخصیص کارایی مشابه با DNS را دارد و امکان بررسی سریع هنگام تایید یک اثبات را فراهم می‌کند.

سفارشات (Orders): یک سفارش عبارت است از درخواست برای ذخیره کردن و یا ارائه حافظه ذخیره سازی به شبکه Filecoin. مشتریان به منظور درخواست خدمات برای ذخیره کردن داده‌های خود روی بلاک چین فایل کوین و ماینرها (چه ماینرهای ذخیره سازی و چه ماینرهای بازیابی) به منظور ارائه حافظه ذخیره سازی، باید یک سفارش ثبت کنند.

دفتر سفارشات (Orderbook): دفتر سفارشات مجموعه‌ای از سفارشات را شامل می‌شوند. فایل کوین دفتر سفارشات مجزایی برای ماینرهای ذخیره سازی و ماینرهای بازیابی اختصاص داده است.

وثیقه (Pledge): وثیقه نوعی تعهد به منظور ارائه فضای ذخیره سازی در قالب سکتور به شبکه است. ماینرهای ذخیره سازی پیش از شروع پذیرش سفارشات مشتریان، به ازای تعداد سکتورهایی که می‌خواهند در شبکه بلاک چین فایل کوین ارائه دهند، باید وثیقه از جنس رمز ارز FIL ارائه دهند.

کاربران با توجه به تقاضای خود، اقدام به ثبت سفارش در شبکه Filecoin می‌کنند. مشتریان به منظور تهیه حافظه مورد نیاز برای ذخیره سازی، سفارشات خود شامل قیمت مدنظرشان را ثبت می‌کنند. در سمت مقابل، ماینرها با ایجاد سفارشاتی، قیمت درخواستی به ازای ارائه حافظه خود در قالب سکتورها را اعلام می‌کنند. همانند سایر بازارها، هنگامی که سفارشات از دو سو با یکدیگر منطبق شوند، معامله انجام می‌شود و مشتری داده‌های خود را روی حافظه ماینر ذخیره می‌کند. وجود سفارشات در شبکه فایل کوین منجر به تشکیل بازار ذخیره سازی (Storage Market) و بازار حافظه بازیابی (Retrieval Market) می‌شود. قابل ذکر است همانطور که گفته شد، اعلام قیمت و پرداخت هزینه یک سفارش بر اساس رمز ارز FIL است.

الگوریتم اجماع فایل کوین

همانند ابداع بسیاری از فناوری‌های نوین دیگر، بلاک چین نیز ترکیبی از چند تکنولوژی بوده که طی دهه‌ها توسعه داده شده و مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از اجزای هر شبکه بلاک چینی، ساز و کار اجماع (Consensus Mechanism) آن است. مطالعات پیرامون ساز و کارهای اجماع و الگوریتم‌های آن از دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ برای مقابله با هرزنامه‌ها در ایمیل مورد استفاده قرار گرفت.

fil-ico-3

بلاک چین‌های مختلف دارای الگوریتم‌های اجماع متفاوتی هستند. به عنوان مثال، بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) یا PoW استفاده می‌کند. در بلاک چین‌های مبتنی بر ساز و کار PoW، ماینرها برای پیدا کردن هش بلاک که نیازمند تلاش محاسباتی بالایی هست، با هم رقابت می‌کنند و به ماینر برنده، ارزهای تازه استخراج شده BTC تعلق می‌گیرد. تلاش محاسباتی در سیستم‌های مبتنی بر اجماع کار، نیازمند منابع برق بالایی است. جالب است بدانید که مصرف برق شبکه بیت کوین از مصرف سالانه کل کشور سوئیس بیشتر است. پس از اثبات کار، الگوریتم‌های متنوعی مانند اثبات سهام (Proof of Stake) با هدف حل برخی از مشکلات در بلاک چین‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفتند.

فایل کوین از نوعی الگوریتم اجماع اثبات فضا (Proof of Space) بهره می‌برد. البته الگوریتم اجماع این شبکه تا حدودی شبیه به اثبات سهام نیز هست، با این تفاوت که گره‌ها به جای نگهداری و استیکینگ ارز دیجیتال مربوط به شبکه، حافظه سیستم خود را در اختیار شبکه قرار داده و مجاز به شرکت در فرآیند ساخت بلاک می‌شوند. به طور دقیق‌تر، Filecoin از دو الگوریتم اجماع با نام‌های اثبات تکثیر (Proof of Replication) و اثبات فضا-زمان (Proof of Spacetime) در شبکه خود استفاده می‌کند که به اختصار PoRep و PoSt نامیده می‌شوند. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر این دو الگوریتم که به طور خاص توسط شبکه فایل کوین معرفی شده، می‌پردازیم.

الگوریتم اجماع Proof of Replication

الگوریتم اجماع اثبات تکثیر، شکل جدیدی از اثبات فضا (Proof of Space) بوده که با الگوریتم اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage) ترکیب شده است. اثبات تکثیر یا PoRep به کاربران اجازه می‌دهد تا از نظر ریاضی تایید کنند که آیا ماینرهای ذخیره سازی‌ای که قصد ارائه خدمت به کاربر را دارند، داده‌ها را به درستی روی بخشی از حافظه فیزیکی که منحصرا متعلق به داده‌های کاربر است ذخیره کرده‌اند یا خیر.

بر اساس الگوریتم اجماع اثبات تکثیر، ماینرها موظف‌اند که سکتور متعلق به داده‌های کاربر را مهر و موم یا Seal کنند. سیلینگ یا مهر و موم کردن، فرآیندی محاسباتی است که منجر به تولید یک داده برای نمایش منحصربفرد داده‌های اصلی می‌شود. قابل ذکر است که با ارائه این داده مهر و موم شده، می‌توان به داده‌های اصلی دسترسی پیدا کرد. زمانی که فرآیند سیلینگ به پایان می‌رسد، ماینرهای ذخیره سازی یک اثبات تولید می‌کنند که این اثبات با استفاده از اسنارک (SNARK) فشرده می‌شود. در نهایت، نتیجه فشرده‌سازی به عنوان تصدیقی برای ذخیره سازی به بلاک چین ارسال می‌شود.

الگوریتم اجماع Proof of Spacetime

الگوریتم اجماع فضا-زمان بخش دیگری از ساز و کار اجماع در شبکه فایل کوین است. زمانی که فرآیند الگوریتم PoRep به اتمام می‌رسد (آنچه در بالا ذکر شد)، ماینرهای ذخیره سازی باید به طور مرتب ثابت کنند که داده‌هایی را که متعهد شده‌اند ذخیره کنند، در حافظه خود دارند. اثبات این فرآیند توسط الگوریتم اجماع Proof of Spacetime یا PoSt انجام می‌شود.

fil-sealing-1536x795 (1)

در این الگوریتم، یک چالش رمزنگاری برای ماینرهای ذخیره سازی ارسال می‌شود که پاسخ درست به آن فقط از طریق دسترسی به سکتور مهر و موم شده متناظر میسر است. زمان پاسخ دهی به این چالش محدود است و ماینر در صورتی می‌تواند به این چالش پاسخ دهد که داده‌های ذخیره شده از طریق الگوریتم اجماع PoRep را روی سکتور ارائه شده داشته باشد. بدین ترتیب با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات فضا-زمان در شبکه بلاک چین فایل کوین، صحت ذخیره سازی داده‌ها در طول زمان تایید می‌شود.

استخراج فایل کوین

در بخش‌های قبلی با عناصر موجود در شبکه فایل کوین و الگوریتم‌های آن آشنا شدیم. اکنون زمان آن رسیده تا به مقوله استخراج رمز ارز FIL در شبکه بلاک چینی Filecoin بپردازیم. همانطور که گفته شد، ماینرها در شبکه فایل کوین به دو دسته ماینرهای ذخیره سازی (Storage Miners) و ماینرهای بازیابی (Retrieval Miners) تقسیم می‌شوند. بنابراین، در فایل کوین شاهد دو بازار ذخیره سازی (Storage Market) و حافظه بازیابی (Retrieval Market) هستیم.

filecoin-mining-1 (1)

در شبکه فایل کوین، هر گره یا نود (Node) ماینر می‌تواند با مشتریان تعامل داشته باشد و با ارائه یک پیشنهاد با فضای ذخیره سازی و زمان معین، داده‌های مشتریان را نگهداری کرده و در ازای آن رمز ارز FIL از مشتری دریافت کند.

نودهایی که حافظه خود را در اختیار شبکه فایل کوین قرار می‌دهند، ماینر ذخیره سازی نامیده می‌شوند. این ماینرها به طور دوره‌ای، قادر به گسترش شبکه بلاک چین Filecoin با استفاده از بلاک‌هایی که می‌سازند هستند. زمانی که یک بلاک ساخته می‌شود، پاداشی از جنس رمز ارز FIL تازه تولید شده به همراه کارمزد انجام معاملات در این شبکه بلاک چینی، به ماینرهای ذخیره سازی تعلق می‌گیرد.

در سمت دیگر، ماینرهای بازیابی می‌توانند در قبال نگهداری یک فایل مشخص برای مشتریان، از آن‌ها هزینه‌ای در قالب رمز ارز FIL دریافت کنند. وجود چنین ماینرهایی باعث می‌شود تا بازیابی یک سری فایل‌های مشخص و دسترسی به آن‌ها با سرعت انجام شود.

ماینینگ ذخیره سازی در فایل کوین

نقش ماینرهای ذخیره سازی، نگه داشتن داده‌ها به نمایندگی از شبکه فایل کوین است. ماینرهای ذخیره سازی باید به صورت ریاضی اثبات کنند که واجد شرایط نگهداری فایل‌های کاربر هستند. این اثبات‌ها از طریق دو الگوریتم اجماع اثبات تکثیر (Proof of Replication) و اثبات فضا-زمان (Proof of Spacetime) که قبلا تشریح شد، انجام می‌شوند.

همانطور که قبلا گفته شد، ماینرهای ذخیره سازی پیش از شرکت در شبکه فایل کوین، باید به ازای هر سکتوری که قصد ارائه آن را به شبکه دارند، وثیقه‌ای (Pledge) از نوع رمز ارز FIL ارائه دهند. این وثیقه از آن جهت ضروری است که در صورت تخطی ماینر از قوانین و الگوریتم‌های اجماع، شبکه وثیقه را به عنوان جریمه ضبط کند. این ساز و کار تقریبا مشابه با آن چیزی است که در الگوریتم اثبات سهام و استیکینگ شاهد آن هستیم.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج رمز ارز FIL

همانند تمام ارزهای دیجیتال که تبدیل شدن به یک گره و شرکت در فرآیند استخراج یا استیکینگ در شبکه آن‌ها نیازمند تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است، استخراج فایل کوین نیز نیازمند یک سری تجهیزات است. اگرچه نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد که چه سخت افزاری برای ماینینگ Filecoin ضروری است، اما در ادامه سعی می‌کنیم به حداقل‌های مورد نیاز برای انجام این کار اشاره کنیم.

کلاینت لوتوس (Lotus Client)

کلاینت لوتوس، نرم افزار رسمی ارائه شده از جانب پروتکل لبز برای Filecoin است. حتی اگر قصد استخراج فایل کوین را ندارید و می‌خواهید با تبدیل شدن به یک گره (Node) از امکاناتی نظیر کیف پول و سایر تعاملات با شبکه بهره ببرید، نصب این نرم افزار الزامی است. برای نصب این نرم افزار، داشتن پردازنده (CPU) دارای حداقل ۲ هسته، ۸ گیگابایت حافظه رم و فضای دیسک کافی برای ذخیره بلاک چین فایل کوین ضروری است.

برای دانلود لوتوس به این لینک مراجعه کنید.

سخت افزار مورد نیاز

لازم به ذکر است که در حالت فعلی، ماینینگ ذخیره سازی در شبکه فایل کوین به جهت روش‌های اثبات موجود در الگوریتم‌های اجماع، به سخت افزار قدرتمندی نیاز دارد. این الزامات عمدتا به سبب محدودیت‌هایی است که مکانیسم‌های PoSt و PoRep برای ایجاد تعادل بین قابلیت دسترسی، امنیت رمزنگاری و سهولت محاسباتی به دنبال دارند.

استخراج ذخیره سازی در شبکه فایل کوین بر اساس اثبات کار نیست، بلکه سیلینگ یا مهر و موم کردن (که قبل‌تر توضیح داده شد) تنها چیزی بوده که نیازمند تلاش محاسباتی است. با این حال، برای محاسبه سریع و قابل قبول اثبات‌های مورد نیاز، ماینرها باید از سخت افزار سریع و کارآمد استفاده کنند. در ادامه به نقش و اهمیت هرکدام از سخت افزارها برای استخراج Filecoin می‌پردازیم.

پردازنده مرکزی (CPU)

به عنوان یک قاعده کلی، پردازنده‌های مرکزی چند هسته‌ای با سرعت کلاک بالا، روند سیلینگ را تسریع کرده و به ماینرهای ذخیره سازی اجازه می‌دهند تا با سرعت بیشتری فرآیند ذخیره سازی را انجام دهند. آزمایشات پروتکل لبز نشان داده است که پردازنده‌های مدرن AMD با پسوند SHA، مزایای قابل توجهی نسبت به پردازنده‌های دیگر برای استخراج فایل کوین دارند.

پردازنده گرافیکی (GPU)

برای انجام محاسبات مربوط به STARK در بازه زمانی تعیین شده، داشتن کارت گرافیک قدرتمند ضروری است. در حال حاضر کلاینت لوتوس با GPUهای ساخت شرکت NVIDIA سازگار است. البته انتظار می‌رود که در آینده سایر کارت‌های گرافیکی نیز پشتیبانی شوند.

رم (RAM)

در حال حاضر، سکتورهای شبکه Filecoin دارای حجم‌های ۳۲ گیگابایت و ۶۴ گیگابایت هستند. به جهت انجام فرآیند سیلینگ روی هر سکتور توسط ماینر ذخیره سازی، حداقل ۱۲۸ گیگابایت حافظه رم برای شرکت در فرآیند استخراج فایل کوین لازم است.

حافظه (Storage)

به یاد داشته باشید که حافظه مهم‌ترین بخش در استخراج فایل کوین است و باید به آن توجهی خاصی نمود. در حال حاضر حداقل مقدار حافظه‌ای که یک ماینر می‌تواند در اختیار شبکه قرار دهد، ۱ ترابایت است. در انتخاب نوع حافظه و کیفیت آن دقت داشته باشید، زیرا کوچک‌ترین ایراد در ذخیره سازی از جمله پاک شدن داده‌ها، جرائم سنگینی از سوی شبکه Filecoin به همراه دارد و وثیقه‌ای که از جنس رمز ارز FIL به شبکه سپرده‌اید، به خطر خواهد افتاد. تحقیقات نشان می‌دهد که حافظه‌های SSD، عملکرد بهتری نسبت به هارد دیسک یا HDD برای ماین کردن فایل کوین دارند. از طرفی، استفاده از حافظه‌های NVMe منجر به کاهش مقدار حافظه RAM مورد نیاز می‌شود.

اینترنت

استخراج در شبکه‌های بلاک چینی، نیازمند اتصال با کیفیت به اینترنت است. زمانی کیفیت اینترنت برای استخراج فایل کوین پررنگ می‌شود که بدانیم انتقال داده در این شبکه بسیار بیشتر از سایر شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین است. بنابراین در انتخاب ارائه دهنده سرویس اینترنت خود دقت کنید.

خرید و فروش رمز ارز FIL

همانند اکثر ارزهای دیجیتال مطرح بازار، برای خرید رمز ارز FIL نیز روش‌های مختلفی وجود دارد. برای خرید توکن شبکه فایل کوین می‌توان از طریق صرافی‌های خارجی و یا داخلی اقدام کرد. در ادامه به معرفی مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

صرافی‌های خارجی

یکی از دلایل اصلی محبوبیت صرافی‌های خارجی، طیف وسیع رمز ارزهای پشتیبانی شده و از آن مهم‌تر، حجم بالای معاملات در طول شبانه روز است. در حال حاضر صرافی‌های خارجی مختلفی برای خرید رمز ارز FIL وجود دارد. در این بین، صرافی بایننس (Binance) به سبب برخورداری از حجم معاملات بسیار بالا، سهولت استفاده و امکان ترید بیش از ۳۰۰ توکن و کوین دیجیتال، گزینه محبوب معامله‌گران ارز دیجیتال است.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد ترید ارزهای دیجیتال در صرافی بایننس

صرافی بایننس از رمز ارز FIL پشتیبانی می‌کند و کاربران می‌توانند با داشتن یکی از ارزهای بیت کوین (BTC)، بایننس کوین (BNB)، تتر (USDT) و بایننس یو اس دی (BUSD) به ترتیب در جفت‌های معاملاتی FILBTC، FILBNB، FILUSDT و FILBUSD اقدام به خرید فایل کوین کنند. بنابراین، تهیه یکی از ارزهای ذکر شده به منظور خرید رمز ارز FIL از طریق صرافی بایننس ضروری است.

از طرفی، صرافی‌های خارجی نظیر بایننس به دلیل تحریم‌های موجود، امکان استفاده از پلتفرم‌های خود برای کاربران ایرانی را ممنوع کرده‌اند. بنابراین کاربران ایرانی باید ضمن پذیرش امکان مسدود شدن حساب و داراییشان، با استفاده از VPN اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این صرافی‌ها کنند.

صرافی‌های داخلی

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، استفاده از صرافی‌های خارجی محدودیت‌هایی را به دنبال دارد که تحریم بودن ایران و امکان مسدود شدن حساب کاربران ایرانی و بلوکه شدن دارایی‌ آن‌ها، مهم‌ترین آن است. این محدودیت‌ها باعث شده تا تمایل کاربران ایرانی به استفاده از صرافی‌های داخلی افزایش یابد.

یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی، بیت ۲۴ (Bit24.cash) است که از طریق پرداخت ریالی با درگاه شتاب می‌توان اکثر ارزهای دیجیتال مطرح بازار را به صورت سریع خریداری نمود. از طرفی هیچ خطری در مورد مسدود شدن حساب و بلوکه شدن دارایی‌ها با استفاده از این صرافی وجود ندارد. خوشبختانه امکان خرید و فروش رمز ارز FIL از طریق صرافی بیت ۲۴ مهیا است.

کیف پول فایل کوین

در زمان نگارش این مقاله، شبکه اصلی پروژه Filecoin تازه راه اندازی شده و هنوز کیف پول های مطرح مانند تراست والت، کوینومی و اتمیک والت امکان نگهداری رمز ارز FIL را به پلتفرم خود اضافه نکرده‌اند. در حال حاضر تنها والت تحت وب موجود برای نگهداری ارز دیجیتال فایل کوین، وبسایت https://wallet.filfox.info/ است که در ادامه به آموزش نحوه ساخت کیف پول رمز ارز FIL و استفاده از آن می‌پردازیم.

آموزش ساخت کیف پول رمز ارز FIL

با مراجعه به آدرس https://wallet.filfox.info/ صفحه زیر نمایان می‌شود:

کیف پول فایل کوین

در صورتی که قصد ساخت یک کیف پول جدید برای رمز ارز FIL دارید، روی گزینه “Create Wallet” کلیک کنید. در صورتی که پیش از این کیف پول ساخته‌اید و می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، روی “Import Wallet” کلیک کنید.

با کلیک روی “Create Wallet” و تایید شرایط استفاده، صفحه تنظیم رمز عبور نمایش داده می‌شود. پس از تعیین یک رمز عبور حداقل ۸ کاراکتری، به صفحه بعدی هدایت می‌شوید:

در تصویر بالا، کلمات بازیابی کیف پول خود را مشاهده می‌کنید. حتما این کلمات را یادداشت و در جای امنی نگه دارید، زیرا دسترسی شما به والت فایل کوین فقط از طریق ارائه این کلمات امکان پذیر خواهد بود. همچنین هر فردی با داشتن این کلمات، قادر به دسترسی به کیف پول رمز ارز FIL شما خواهد بود.

پس از یادداشت و کلیک روی “I have backed up, next”، از شما خواسته می‌شود که ۱۲ کلمه ارائه شده در مرحله قبلی را به ترتیب وارد کنید. با وارد کردن کلمات و رد شدن از این مرحله، کیف پول شما ساخته می‌شود:

برای دریافت فایل کوین، کافی است روی “Receive” کلیک کنید و آدرس والت خود را برای شخصی که قصد ارسال رمز ارز FIL برای شما دارد، ارسال نمایید:

برای ارسال رمز ارز FIL برای شخصی دیگر از گزینه Send استفاده کنید. در این صورت تصویر زیر نشان داده خواهد شد:

کادر بالا مربوط به مقدار ارز ارسالی و کادر پایین محل وارد کردن آدرس کیف پول گیرنده است.

جمع بندی

تکنولوژی نوظهور بلاک چین، در مراحل ابتدایی مسیر طولانی خود است و نوآوری‌های آن می‌تواند به گسترش بیشتر و جهانی شدن این فناوری کمک کند. فایل کوین دقیقا یکی از همین نوآوری‌ها بر بستر Blockchain است. مشکلاتی که در ذخیره سازی اطلاعات در سیستم فعلی وجود دارد، نیاز به پروژه‌ای برای غیرمتمرکز کردن این حوزه و تحول آن را پررنگ‌تر کرده است. فایل کوین سعی دارد با استفاده از فناوری پیشرفته خود و با بکارگیری تکنولوژی IPFS، مشکلات این حوزه را حل کند.

فایل کوین توانست یکی از موفق‌ترین عرضه‌های اولیه سکه (ICO) را در تاریخ ارزهای دیجیتال رقم بزند و ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه را به خود جذب کند. شبکه اصلی این پروژه سه سال پس از عرضه اولیه، بالاخره در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۹۹) راه اندازی و رمز ارز FIL با قیمت چندین برابری نسبت به عرضه اولیه خود معامله شد.

اگرچه پروژه Filecoin به لحاظ فنی بسیار قدرتمند و منحصر بفرد است، اما برای سرمایه گذاری در آن باید محتاط بود. در زمان آغاز خرید و فروش فایل کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال، فقط ۰.۵ درصد از کل ذخایر رمز ارز FIL در گردش بود. تورم بالای این ارز دیجیتال طی سال‌های آینده و ورود سایر ارزهای FIL به چرخه معاملاتی می‌تواند منجر به افت احتمالی شدید قیمت این ارز دیجیتال شود.

Check Also

EOS

ارز دیجیتال EOS توکن بومی بلاک چین EOS است که با هدف تسهیل فعالیت کارآمد و مقیاس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *