بیت کوین کش

منبع:bitcoin

مقدمه

برای تعریف بیت کوین کش و چگونگی ایجاد این آلت کوین پرطرفدار از مقدمه بیت کوین شروع میکنیم.

بیت کوین چیست؟ بیت کوین یک سیستم پولی غیرمتمرکز، الکترونیکی و پولی است که وابسته به هیچ نیروی نظارتی مرکزی مانند دولت یا موسسات مالی نمی باشد. تمام تراکنش ها بر روی دفترکل عمومی و جهانی به نام بلاک چین ضبط می شوند. بیت کوین اولین بار در برگه سفیدی در سال ۲۰۰۸ که توسط فردی ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد.

مشخصه های کلیدی بیت کوین

غیرمتمرکز: هیچ کس صاحب بیت کوین نبوده و آن را کنترل نمی کند. تراکنش ها را نمی توان دستکاری یا سانسور کرد.

موجودی ثابت: تنها ۲۱ میلیون بیت کوین برای همیشه وجود خواهد داشت، به این شکل مشکلات تورمی مربوط به ارزهای دیگر را نخواهد داشت.

کارمزدهای پایین: توانایی انجام مطمئن، سریع و مقرون به صرفه تراکنش ها، یکی از اصول کلیدی بیت کوین است.

در دسترس برای همه: بیت کوین پروژه نرم افزاری قابل دسترس برای همگان است که هر فردی می تواند آن را بررسی کرده و کدها را تغییر دهد. بحث و گفتگوها درباره بهترین تغییرات کد و پیاده سازی آنها دائما در حال انجام بوده و کلیدِ یک اکوسیستم سالم و غیرمتمرکز است.

مشکلات در حال رشد

در طی سالیان، بیت کوین تبدیل به پدیده ای جهانی شده است. با افزایش محبوبیت بیت کوین، واضح بود که جامعه بیت کوین نیازمند راه حلی برای مشکل مقیاس پذیری می باشد.

مشکل این بود که با افزایش تعداد کاربران شبکه، محدودیت حجمی بلاک ها که ۱ مگابایت بود، باید افزایش پیدا می کرد. این مشکل باعث کاهش اطمینان تراکنش ها و افزایش چشمگیر کارمزد آنها شد که متناقض با هدف کلی سیتم یعنی راحتی استفاده بود.

فورک های پیش رو

این مشکل جامعه بیت کوین را از یکدیگر جدا کرد، چرا که هیچ کس بر سر بهترین راه برای حل مشکل مقیاس پذیری اتفاق نظر نداشت.

گروهی کوچک ولی فعال، باور داشتند که حجم ۱ مگابایتی بلاک ها باید حفظ شده و بر روی لایه های پرداختی آف چین کار شود (که هنوز در حال توسعه هستند). آنها می خواستند تا بیت کوین را از نوعی پول الکترونیکی، به نوعی لایه پرداختی قابل تجمیع تبدیل کنند. این گروه را اکثرا توسعه دهندگانی از شرکت Blockstream تشکیل می دادند.

طی این دوران حیاتی، این گروه در جنبش سانسور گسترده در کانال های بحث و گفتگوی بیت کوین شرکت داشته و هر نظر مخالفی را حذف می کردند.

طرف دیگر این گروه می خواستند که حجم بلاک ها را افزایش دهند تا تراکنش ها بیشتری به ازای هر بلاک قابل انجام باشد. این ارتقای آن چین، باعث حفظ قابلیت اطمینان و پایین ماندن کارمزدها می شد، چرا که ظرفیت بلاک ها دیگر به راحتی پر نخواهند شد. با این حال این عقیده آنها با مقاصد غیرمنطقی سانسور شد، و اینجا بود که روشن شد، بیت کوین به عنوان ارز دیجیتالی قابل استفاده در دردسری بزرگ افتاده است.

فورک سخت

در ۱ آگوست ۲۰۱۷، توسعه دهندگان بیت کوین ای بی سی، فورک سختی از بلاک چین بیت کوین را به منظور افزایش حجم بلاک ها آغاز کردند.این زنجیره جدید، با ۸ مگابایت ظرفیت به ازای هر بلاک، بیت کوین کش نام گرفت.

نتایج

این فورک سخت، بدون هیچ مشکی اجرا شد و این ارتقا به بیت کوین کش، بیت کوین را بار دیگر قابل استفاده کرد. کارمزد تراکنش ها پایین آمد، سرعت انجام آنها بالا رفت و مهمتر از همه، جامعه پشت بیت کوین کش در رسیدن به چشم انداز اصلی بیت کوین، یعنی پولی جهانی، متحد بودند.دو طرف بیت کوین و بیت کوین کش راهشان را از یکدیگر جدا کردند، ولی بحث و جدال های بین آنها هنوز ادامه دارد.

این اسم به چه معناست؟

آیا بیت کوین کش همان بیت کوین است؟ در حال حاضر اکثر رسانه های خبری و صرافی ها از طریق کنترل کانال های بزرگ و اصلی بیت کوین، بیت کوین را با نام بیت کوین Core یا همان BTC می شناسند. ولی یک موضوع واضح است، روح و شور اصلی و ایده ی انقلابی یک ارز دیجیتال جهانی، در لباس بیت کوین کش زنده بوده و با قدرت به راه خود ادامه می دهد. باور ما این است که پول اکترونیک فرد به فرد، ابزاری کاربردی برای دستیابی به آزادی اقتصادی است و بیت کوین کش در این مسیر به ما کمک فراوانی خواهد کرد.

آینده ای روشن

بیت کوین کش دارای چندین تیم مجزا و مستقل بوده که بر روی پیاده سازی نرم افزاری آن کار می کنند. این تیم ها در حال دستیابی به نوآوری ها و ارتقاهای متعدد برای تبدیل بیت کوین کش به بهترین نوع پول در دنیا هستند. توسعه غیرمتمرکز این ارز باعث می شود بیت کوین کش نسبت به حملات و تهدیدات اجتماعی و سیاسی به توسعه این پروتوکل مقاوم باشد.

از زمان ایجاد این فورک در سال ۲۰۱۷، توسعه دهندگان بیت کوین کش حجم بلاک ها را ۳۲ مگابایت افزایش داده اند. پروژه های جدید و جذاب متعددی هستند که از شبکه بیت کوین کش استفاده می کنند. با نقشه مسیری قدرتمند، توسعه دهندگانی مستعد و چشم اندازی واضح از آینده ی بیت کوین، آینده ای روشن در انتظار بیت کوین کش می باشد.

Check Also

بیتکوینsv

بیت کوین SV

، بیت کوین SV یکی از خروجی های ارز دیجیتال فورک سخت بیتکوین کش است، در واقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *