ارز دیجیتال BAND چیست؟ آشنایی با بند پروتکل؛ رقیب چین لینک

ارز دیجیتال BAND توکن شبکه بلاک چین بند پروتکل است. در این نوشته با ساختار آن، نحوه خرید و فروش و انواع کیف پول این رمزارز آشنا می‌شویم.

اختراع قراردادهای هوشمند، یکی از بزرگترین قدم‌ها در صنعت بلاک چین و گسترس کاربرد این فناوری بود. اما یکی از مشکلات بزرگ پیش روی قراردادهای هوشمند، ارتباط ضعیف آن‌ها با داده‌های خارج از بلاک چین است. به عنوان مثال، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز – DApps حوزه دیفای – DeFi، نیاز به دریافت یک سری اطلاعات مانند قیمت توکن‌ها در صرافی‌های متمرکز را دارند.

ارتباط میان بلاک‌چین‌های مختلف و دنیای واقعی، نیازمند وجود یک پل ارتباطی است. اوراکل‌ها این نیاز را برآورده می‌کنند و همانند پلی، بلاک‌چین‌های مختلف را با هم مرتبط می‌سازند. مشهورترین پروژه ارائه دهنده اوراکل، چین لینک – Chainlink است، که مورد استقبال سایر شبکه‌های بلاک‌چینی نیز قرار گرفته است. یکی از مسائل اساسی در مورد چین لینک، قرارگیری شبکه آن روی بستر اتریوم است. بنابراین تمام محدودیت‌های اتریوم مانند مقیاس پذیری پایین و کارمزد تراکنش بالا در هنگام شلوغی شبکه، شامل حال چین لینک نیز می‌شود. اینجاست که نیاز به یک شبکه بلاک چینی مختص ارائه اوراکل توسعه داده شده، احساس می‌شود.

بند پروتکل – Band Protocol چیست؟

بَند پروتکل – Band Protocol یک اوراکل غیرمتمرکز و بین زنجیره‌ای – Crosschain است، که برای قراردادهای هوشمند، ابزاری را فراهم می‌کند تا بتوانند تمام منابع داده‌ی خارجی یا APIها را به صورت مقیاس پذیر و بدون نیاز به شناخت طرفین درگیر، جمع‌آوری و به یکدیگر متصل کنند. ارز دیجیتال اصلی این شبکه بلاک چینی، BAND نام دارد.

بر خلاف چین لینک، بند پروتکل بلاک‌چین مجزایی به نام بند چین – BandChain دارد. این بلاک‌چین با استفاده از SDK پروژه کازموس – Cosmos توسعه داده شده و به طور خاص برای محاسبات اوراکل‌ها، نظیر تعیین مقادیر داده حاصل از چند منبع باکیفیت استفاده می‌شود. داده‌های جمع‌آوری شده پس از تعیین اعتبار، در اختیار سایر بلاک‌چین‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز قرار می‌گیرند.

اوراکل چین لینک با محدودیت‌هایی نظیر زمان بلاک و کارمزد تراکنش‌ها روبرو است. این اتفاق، ساخت اپلیکیشن‌هایی که به داده‌های به‌روز، قابل اطمینان و مقرون به صرفه نیاز دارند را برای توسعه‌دهندگان دشوار می‌کند. Band Protocol با ارائه بهبودهای اساسی در قالب زمان انجام و کارمزد تراکنش‌ها در قالب ارز دیجیتال بند، بستر بهینه‌تری را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجاد کرده است.

بند پروتکل بستری را مهیا می‌کند تا توسعه‌دهندگان بتوانند کدها و اسکریپت‌های مخصوص خود را برای دریافت داده‌ها بسازند. این قابلیت منجر به آن می‌شود تا دسترسی به داده‌ها از طریق بند پروتکل سریع‌تر و منعطف‌تر باشد.

برای درک بهتر نحوه کارکرد اوراکل بند پروتکل، به این مثال توجه کنید:

فرض کنید که یک اپلیکیشن غیرمتمرکز، نیازمند دریافت داده‌های مرتبط با قیمت یک ارز دیجیتال در صرافی با‌یننس است. برای این منظور، اپلیکیشن مدنظر با پرداخت کارمزد از طریق ارسال توکن بند، درخواستی را برای اوراکل Band Protocol می‌فرستد. گره‌های پروتکل بند نیز از طریق API متصل به وبسایت‌هایی مانند کوین مارکت کپ و یا صرافی با‌یننس، داده‌های درخواستی را دریافت نموده و پس از اجماع و تایید اعتبار، آن را برای اپلیکیشن غیرمتمرکز مدنظر می‌فرستند.

بند پروتکل همچون پلی بین DAppها و فضای خارج بلاک چین فعالیت می‌کند

بلاک تایم شبکه بند بین ۳ تا ۶ ثانیه است. به عبارتی، کل فرآیند درخواست و دریافت داده در چند ثانیه انجام می‌شود. سرعت بالای بند چین از مزیت‌های این شبکه نسبت به چین لینک محسوب می‌گردد.

ارز دیجیتال BAND چیست؟

همانند اکثر شبکه‌های بلاک چینی ارزهای دیجیتال، بند پروتکل نیز ارز مخصوص شبکه خود به اسم BAND را دارد. از آنجایی که پروژه بند در ابتدا روی بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شد، ارز BAND نیز یک توکن ERC20 به‌شمار می‌رفت. اما پس از راه‌اندازی بند چین، اکنون این ارز دیجیتال هم به صورت توکن اتریومی – ERC20 و هم به شکل توکن اصلی شبکه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت کوین – Coin و توکن – Token ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال بند، نیروی محرکه Band Protocol است. اولین کاربرد این توکن این است که قراردادهای هوشمند به منظور استفاده از خدمات بند پروتکل و دریافت داده‌ها از این اوراکل، باید کارمزد را در قالب ارز BAND پرداخت کنند. این کارمزد، مستقیما در اختیار گره‌های شبکه که کار تایید اعتبار داده‌ها را به عهده دارند، قرار می‌گیرد. بنابراین هرچقدر که استفاده از اوراکل بند بیشتر شود، تقاضای توکن بند نیز افزایش می‌یابد.

دومین کاربرد ارز دیجیتال BAND، استیکینگ است. از آنجایی که بند چین از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده – DPoS استفاده می‌کند، امنیت شبکه از طریق استیکینگ تامین می‌شود. شبکه نیز به ازای مقدار ارزی که کاربران استیک می‌کنند، به آن‌ها توکن بند پاداش می‌دهد.

خرید و فروش ارز دیجیتال BAND

برای خرید ارز دیجیتال BAND، روش‌های متعددی وجود دارد. اگر در صرافی با‌یننس دارای حساب کاربری باشید، این ارز دیجیتال را می‌توانید در مارکت‌های بیت کوین (با نماد BANDBTC)، تتر (با نماد BANDUSDT) و با‌یننس کوین (با نماد BANDBNB) تهیه کنید. البته پیش از خرید از این طریق، باید حساب خود در صرافی با‌یننس را با یکی از ارزهای BTC، USDT و یا BNB شارژ کنید.

اما از آنجایی که با‌یننس کاربران ایران را در لیست تحریمی خود قرار داده، خرید ارز دیجیتال از این صرافی محدودیت‌هایی دارد. با توجه به این شرایط شما می‌توانید از طریق صرافی‌های ایرانی مانند صرافی بیت ۲۴، ارز دیجیتال BAND را بدون هیچ دغدغه‌ای خریداری کنید.

کیف پول ارز دیجیتال BAND

در حال حاضر، ارز BAND به دو شکل توکن اتریومی و توکن اصلی شبکه بند چین وجود دارد. پس انتخاب والت آن نیز باید متناسب با شکل توکن مدنظر باشد. اگر توکن اتریومی بند را در اختیار دارید، تمام کیف پول های اتریوم برای نگهداری آن مناسب خواهد بود. اما اگر ارز شما از نوع توکن اصلی شبکه بند چین است، فقط باید به دنبال کیف پول‌هایی باشید که از این نوع توکن پشتیبانی کنند.

در حال حاضر در میان کیف‌پول‌های مطرح ارزهای دیجیتال، کیف پول اتمیک والت از توکن اصلی BAND پشتیبانی می‌کند. اگر قصد استفاده از توکن BAND را دارید،حتما به این نکته توجه داشته باشید که اگر آدرس ارز بند در یک کیف پول با عبارت band آغاز شود، کیف پول مدنظر از نوع توکن اصلی شبکه بند چین است و نباید توکن اتریومی به آن واریز کرد. اما اگر آدرس شما با 0x شروع شود، این موضوع برعکس است و فقط می‌توان توکن اتریومی BAND را به آن واریز کرد.

جمع بندی

بند پروتکل رقیب سرسختی برای چین لینک محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال BAND زمانی جذاب می‌شود، که بدانیم ارزش بازار – Market Cap این مرز ارز فقط یک بیستم ارز دیجیتال LINK است (با توجه به قیمت این توکن‌ها در زمان نگارش این مقاله). بنابراین می‌توان گفت که BAND پتانسیل بالایی برای رشد خواهد داشت. البته این نکته را نباید فراموش کرد که بر خلاف لینک، بند پروتکل هنوز در مقیاس‌های گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است.

Check Also

EOS

ارز دیجیتال EOS توکن بومی بلاک چین EOS است که با هدف تسهیل فعالیت کارآمد و مقیاس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *