۵ ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

مایکل سوننشاین (Michael Sonnenshein)، مدیرعامل کمپانی گری اسکیل (Grayscale)، در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت که علاوه بر صندوق های پوشش ریسک، صندوق های بازنشستگی و موقوفات نیز به سرمایه گذاری در محصولات خانواده Grayscale روی آورده اند. این نشان می دهد که طیف گسترده ای از موسسات و سازمان ها در حال جمع آوری بیت کوین (BTC) هستند.

با سرعت گرفتن این روند، ظاهراً بانک های سرمایه گذاری نیز تصمیم گرفته اند که از این جریان عقب نمانند. اخیراً مشخص شده است که مورگان استنلی ۱۰.۹٪ از سهام شرکت اطلاعات تجاری مایکرواستراتژی (MicroStrategy) را خریداری کرده است. این حرکت به احتمال زیاد با هدف آغاز کار با بیت کوین صورت پذیرفته است. مایکرواستراتژی با در اختیار داشتن ۷۰۴۷۰ بیت کوین، به یک صاحب سهم بزرگ در بازار بیت کوین تبدیل شده است.

به عقیده تعدادی از تحلیلگران برجسته بازار، نرخ تقاضای فعلی ممکن است نتیجه اقدامات سرمایه گذارانی باشد که پوزیشن های طلای خود را بسته و بیت کوین خریده اند. در حالی که درباره خرید بیت کوین توسط سازمان های مختلف گزارشات مثبتی به گوش می رسد، تریدرها همچنین باید افرادی را که اقدام به فروش کرده اند را زیر نظر بگیرند زیرا رالی اخیر بالاخره در یک نقطه مومنتوم خود را از دست خواهد داد و آنگاه سرمایه گذاران برای دریافت سود پیش قدم می شوند.

تحلیلگران Material Indicators می گویند که ممکن است ابر نهنگ ها روز هفتم ژانویه (۱۸ دی) یعنی زمانی که بیت کوین به ۴۰ هزار دلار رسیده بود دریافت سود را رزرو کرده باشند، پس از آن فروش بیشتر ارز توسط نهنگ ها نیز می تواند دلیل افت قیمتی باشد که دیروز شاهد بودیم. هرچند، خرید تهاجمی در سطوح پایین تر قیمت منجر به بازگشت به سطوح قبل شد.

البته این اتفاق مانع از فروش دارایی ها توسط نهنگ ها نشده است. نهنگ های بیت کوین در کره جنوبی پوزیشن های خود را طی چند روز گذشته دامپ کرده اند و این از سپرده های متعدد ۱۰۰ میلیون دلاری به صرافی ها قابل مشاهده است. در حالی که این فروش باعث هجوم گسترده برای خروج از بازار نشده است، تریدرها باید مراقب پوزیشن های خود باشند زیرا حتی اگر چند سرمایه گذار بزرگ در ایالات متحده برای خروج عجله کنند، این می تواند منجر به سقوط شدید قیمت شود.

در صورت اصلاح شدید قیمت بیت کوین، اکثر آلتکوین ها نیز احتمالاً از آن پیروی می کنند، اما اگر بیت کوین همچنان مقتدرانه به حرکت خود ادامه دهد، ۵ ارز رمزپایه ای که در ادامه نام خواهیم برد می توانند در کوتاه مدت عملکرد بهتری داشته باشند.

BTC/USD

طی چند هفته گذشته بیت کوین یک روند صعودی بسیار قدرتمند را تجربه کرده است، اما این افزایش قیمت شاخص قدرت نسبی (RSI) این ارز را به سمت قلمروی اشباع خرید سوق داده است. در حالی که بازارها می توانند برای مدت طولانی در این وضعیت باقی بمانند، با هر بار افزایش قیمت، خطر اصلاح شدید نیز افزایش می یابد.

در روند نزولی، اولین حمایت کف قیمت روزانه ثبت شده روز هشتم ژانویه (۱۹ دی) یعنی ۳۶۵۱۸.۷۳ دلار است. اگر قیمت از این سطح بازگردد، نشان می دهد که تریدرها برای رزرو سود عجله نداشته و با هر افت جزئی نسبت به خرید اقدام می کنند.

اگر گاوها قیمت را به بالای ۴۱۹۵۹.۶۳ دلار برسانند، روند صعودی می تواند با هدف قرار دادن سطح ۴۵۰۰۰ دلار و سپس ۵۰۰۰۰ دلار بار دیگر از سر گرفته شود.

با این وجود، اگر خرس ها قیمت را به زیر سطح ۳۶۵۱۸.۷۳ دلار بکشانند، جفت ارز BTC/USD می تواند تا سطح اصلاحی فیبوناچی ۳۸.۲٪ مرتبط با آخرین مرحله صعود در ۳۲۸۱۶ دلار سقوط کند.

این حمایتی است که باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد زیرا در صورت شکسته شدن این سطح، احتمالاً تریدرهای زیادی وحشت زده پوزیشن های خود را دامپ می کنند، که خود منجر به اصلاح عمیق تر قیمت در سطح اصلاحی ۶۱.۸٪ در ۲۷،۱۶۷.۱۰ دلار خواهد شد.

نمودار ۴ ساعته جفت ارز BTC/USD نشان می دهد که قیمت در حال حاضر در محدوده ۳۸۰۰۰ تا ۴۱۹۵۹ دلار باقی مانده است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای این بازه برسانند احتمالاً روند صعودی از سر گرفته می شود.

از طرف دیگر، اگر خرس ها قیمت را به زیر این سطح حمایتی فرو ببرند، می تواند آغاز رزرو سود توسط تریدرها را نشان دهد.

حمایت بعدی در روند نزولی، میانگین متحرک ساده ۵۰ خواهد بود که در طی اصلاحات قبلی در این روند صعودی، قاطعانه شکسته نشده است. بنابراین، شکست این سطح حمایتی نشان دهنده تغییر احتمالی روند حرکت بیت کوین می باشد.

ADA/USD

در حال حاضر کاردانو (ADA) در میان یک روند صعودی، در فاز تحکیم قرار گرفته است. طی چند روز گذشته این آلتکوین در بازه ۰.۲۶۳۲۸۱۱ و ۰.۳۵۴۲۸۵۷ دلار قرار گرفته است که باعث کاهش RSI از سطوح اشباع خرید شده است.

گاوها در حال حاضر در نزدیکی سطح ۰.۳۴ دلار با مقاومت سختی روبرو هستند اما تنها نشانه مثبت این است که هنوز هیچ سیگنالی از فروش هیجانی وجود ندارد. اگر گاوها بتوانند قیمت را به سمت سطوح بالای مقاومت بالاسری هدایت کنند، مرحله بعدی این روند صعودی از سر گرفته خواهدشد.

سطح قیمت هدف جفت ارز ADA/USD روی ۰.۴۴۹دلار است اما احتمالاً خرس ها در نزدیکی سطح ۰.۴۰ دلار به سختی مقاومت می کنند. با این حال، اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای این سطوح مقاومت برسانند، این جفت ارز تا رسیدن به سطح روانی ۰.۵۰ دلار پیش خواهد رفت.

درصورت ریزش قیمت و شکست میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۲۳۴ دلار)، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی نشان می دهد که احتمالاً روند صعودی به اتمام رسیده است.

نمودار ۴ ساعته، شکل گیری یک مثلث متقارن را نشان می دهد که معمولاً به عنوان یک الگوی ادامه دهنده عمل می کند. در حال حاضر گاوها شدیداً تلاش می کنند از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۰-EMA) دفاع کنند. اگر قیمت از سطح فعلی جهش کند، گاوها سعی خواند کرد این جفت ارز را به سمت بالای مثلث سوق دهند.

در صورت موفقیت، ممکن است کاردانو تا رسیدن به ۰.۵۲۵ دلار صعود کند. با این حال، اگر این جفت ارز به سطوح زیر مثلث سقوط کند، حمایت بعدی در ۵۰-SMA خواهد بود، اما درصورت شکست شدن این حمایت، ریزش قیمت می تواند تا ۰.۲۰ دلار ادامه پیدا کند.

EOS/USD

اخیراً ایاس (EOS) در محدوده وسیع قیمتی بین ۲.۲۰ تا ۳.۹۴۹ دلار معامله شده است. این آلتکوین دیروز به شدت از سطح مقاومت بالاسری کاهش یافت که نشانه ای از فروش تهاجمی توسط خرس ها بود.

با این حال، اگر گاوها از سطوح میانگین متحرک دفاع کنند، ممکن است جفت ارز EOS/USD بار دیگر برای رسیدن به مقاومت بالاسری در نزدیکی ۳.۹۴۹ دلار تلاش نمایند. شکست در این سطح آغاز روند صعودی جدیدی را نشان می دهد که ممکن است تا ۵.۶۹۸ دلار ادامه یابد.

اگر خرس ها موفق شوند قیمت ایاس را به زیر میانگین های متحرک کشانده و در همان سطوح نگه دارند، این دیدگاه اعتبار خود را از دست خواهد داد. چنین حرکتی می تواند منجر به سقوط تا سطح حمایتی ۲.۲۰ دلار شود و این اتفاق ممکن است جفت ارز EOS/USD را برای چند روز دیگر در این بازه محدود نگه دارد.

نمودار ۴ ساعته جفت ارز EOS/USD نشان می دهد که قیمت از مقاومت بالاسری به شدت کاهش یافته و زیر هر دو میانگین متحرک شکسته شده است. با این حال، اگر قیمت از سطح فعلی خود جهش کرده و از ۲۰-EMA عبور نماید، این احتمال وجود دارد که فروش به پایان رسیده باشد. این بار ممکن است گاوها بار دیگر سعی کنند قیمت را به مقاومت بالاسری برسانند.

برعکس، اگر خرس ها قیمت را زیر ۳ دلار نگه دارند، این جفت ارز ابتدا تا ۲.۵۰ دلار و سپس ۲.۲۰ دلار کاهش می یابد.

THETA/USD

طی چند روز گذشته توکن THETA در یک روند صعود در حال تحکیم بوده است. قیمت این ارز سقف قیمت های پائین ترین را ثبت می کند که نشان می دهد هر تلاشی برای افزایش قیمت با فشار فروش از جانب خرس ها روبرو می شود.

گفتنی است که گاوها اجازه ندادند قیمت به زیر حمایت ۱.۷۶۱۱ دلاری برسد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱.۷۴ دلار) دقیقاً زیر این سطح است و گاوها احتمالاً با قدرت از آن دفاع می کنند.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۲.۲۰ دلار برسانند، جفت ارز THETA/USD می تواند تا رسیدن به سطح ۲.۵۱ دلار افزایش یابد. میانگین های متحرک صعودی و قرارگرفتن RSI در منطقه مثبت نشان می دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند.

اگر خرس ها به فروش خود ادامه دهند و جفت ارز THETA/USD را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند، ممکن است راه برای سقوط تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱.۱۲ دلار) باز شود.

در نمودار ۴ ساعته، یک شکل مثلث نزولی در حال شکل گیری است. میانگین متحرک مسطح و قرارگیری RSI دقیقاً زیر نقطه میانی، نشان از تعادل بین عرضه و تقاضا دارد.

اگر خرس ها بتوانند قیمت را تا زیر ۱.۷۶۱۱ دلار کاهش داده و در آن ناحیه حفظ کنند، الگوی مثلث نزولی کامل شده و می تواند قیمت را تا ۱.۰۱ دلار کاهش دهد.

از طرف دیگر، اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای مثلث برسانند، این الگوی نزولی بی اعتبار می شود. این اتفاق می تواند قیمت را به ۲.۵۱ دلار برساند و اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از این مقاومت نگه دارند، این حرکت صعودی تا رسیدن به سطح ۲.۹۵ دلار ادامه می یابد.

AAVE/USD

AAVE در حال حاضر در میان یک روند صعودی قرار گرفته است، زیرا همچنان به ایجاد سقف قیمت های بالاتر و کف قیمت های بالاتر ادامه می دهد. با این حال، فیتیله طولانی روی کندل استیک دیروز نشان می دهد که خرس ها در سطوح بالاتر قیمت به شدت برای فروش اقدام می کنند.

میانگین های متحرک صعودی و RSI در نزدیکی منطقه اشباع خرید، نشان می دهد مسیر دارای کمترین مقاومت، مسیری صعودی است. در صورت اصلاح بیشتر قیمت جفت ارز AAVE/USD، بازگشت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۹۹.۹۳ دلار) تأیید می کند که تریدرها به خرید خود هنگام افت قیمت ادامه می دهند.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۱۳۵.۹۹ دلار برسانند، روند صعودی می تواند با هدف بعدی ۱۵۰ دلار ادامه یابد.

در مقابل، اگر خرس ها قیمت را تا زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهند، این جفت ارز می تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۸۵ دلار) سقوط کند. شکست در زیر این حمایت می تواند منجر به سقوط قیمت تا مرز ۷۰ دلار و سپس ۶۰ دلار شود.

نمودار ۴ ساعته جفت ارز AAVE/USD نشان می دهد که این جفت ارز در یک کانال صعودی معامله می شود. گاوها در حال حاضر تلاش می کنند از ۲۰-EMA دفاع کنند. یک جهش شدید می تواند قیمت را به خط مقاومت کانال نزدیک کند.

شکست قیمت بالای این کانال صعودی می تواند منجر به آغاز یک روند صعودی شدید شود، اما اگر قیمت از خط مقاومت این کانال پایین تر بیاید، این احتمال وجود دارد که این جفت ارز برای چند روز در داخل این کانال معامله شود.

اگر قیمت AAVEزیر ۲۰-EMA شکسته شود، ریزش تا خط حمایت کانال محتمل خواهد بود. جهش از این حمایت به تداوم روند صعودی کمک می کند اما شکست در زیر آن می تواند نشانه تغییر روند باشد.

منبع: cointelegraph

Check Also

اصلاح قیمتی موجب شد تا بیت کوین از دستان ضعیف به دستان قوی منتقل بشود!

Anthony Pompliano، هم بنیانگذار صندوق Morgan Creek Digital Hedge، معتقد است که اصلاح قیمتی بیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *